Ideą tego spotkania (z cyklu Tablety w bibliotece) było zapoznanie dzieci z faktami historycznymi w dziejach naszego narodu, a mianowicie z chrztem Polski, którego 1050 rocznica przypada w bieżącym roku.
W tematykę historyczną wprowadziła przedszkolaków czytana na głos legenda pt. „U kolebki państwa polskiego”, która przypomniała dzieciom, kim jesteśmy i skąd się wywodzimy. Mali uczestnicy wykazali się doskonałą znajomością naszych symboli narodowych: godła, flagi i hymnu, który w odpowiedniej postawie zaśpiewali.
W trakcie zajęć dzieci poznały przebieg uroczystości chrztu według ówczesnych kronikarzy i współczesnych historyków. Chrzest Polski był wydarzeniem, które miało i ma ogromne znaczenie dla wszystkich pokoleń. Przyjęcie przez władcę Polski Mieszka I chrztu w 966 r. uznawane jest za początek zaistnienia państwa polskiego. Najbardziej prawdopodobne jest również, że chrzest władcy Polski odbył się w stolicy państwa – Gnieźnie.
Z niemałym zainteresowaniem goście obejrzeli prezentację multimedialną pt. "Wirtualne Gniezno i Biskupin”. Dzieci przeniosły się w czasy świetności łużyckiego grodu. Poznały jego historię i codzienne życie mieszkańców. Odtworzony został w pełnym detalu teren osady: chaty, przedmioty codziennego użytku rozmieszczone pośród zabudowań, narzędzia, broń. Wszystkie obiekty trójwymiarowe, przedstawiały różne aspekty życia i pracy sprzed tysięcy lat.
Informacje i zdjęcia przesłane przez Katarzynę Bułkowską z Biblioteki Publicznej w Sokółce.