W obszarze administrowanym przez WKU w Białymstoku ma się stawić ok. 4200 osób w tym 125 kobiet. W Sokółce kwalifikacji podlega ponad 420 mężczyzn urodzonych w 1997 roku. Do tego dojdą również osoby uczące się m.in. technikach oraz te, które nie stawiły się do kwalifikacji lub zostały uznane za czasowo niezdolne do służby.
- Należy pamiętać, że to jest tylko komisja lekarska mająca na celu ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej. Kandydat, który otrzyma dziś kategorię, jest przenoszony do rezerwy. Później, jeżeli jest zainteresowany służbą zgłasza się do odpowiedniej Wojskowej Komendy Uzupełnień. Oczywiście musi posiadać kategorię A, ale jest ona przyznawana w ponad 90 procentach przypadków, więc nie ma obaw. Następnie jest kierowany na 4 miesięczne szkolenie przygotowawcze. Osoby, które czują się na siłach mogą również składać dokumenty na Wyższe Uczelnie Wojskowe, kształcące przyszłych poruczników. Ogólnie zainteresowanie służbą wojskową jest duże. Mniej więcej 10 procent osób stawiających się na komisji rozpoczyna zawodową służbę lub studia wojskowe. - mówi Wojciech Niemotko, specjalista ds. rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Białymstoku.
Osoby, które dzisiaj stawiły się na kwalifikację nie zamierzają jednak w najbliższym czasie rozpoczynać żadnej z form służby mundurowej.
- Ja, nie wiąże na razie swojej przyszłości z wojskiem, ani z inną służbą mundurową. Moi koledzy również. Jest obowiązek stawienia się na komisji no to jesteśmy. Na pewno chcę otrzymać kategorię A. To się może przydać w przyszłości. - mówi Patryk Stankiewicz, uczeń Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej.
Tegoroczna kwalifikacja wojskowa na terenie powiatu sokólskiego będzie trwała do 7 marca. Wtedy też na kwalifikację będą musiały stawić się panie urodzone w latach 1992-1997, posiadające kwalifikacje przydatne do czynności wojskowych, oraz kobiety kończące naukę w roku szkolnym 2015/2016 na kierunkach medycznych, weterynaryjnych oraz psychologicznych.
Osoby, które po raz pierwszy zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej muszą wziąć ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający, dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają), aktualną fotografię o wymiarach 3x4 cm bez nakrycia głowy, a także dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje wojskowe.
Natomiast ci, którzy stawiają się przed komisją po raz kolejny, powinni mieć przy sobie dokumentację medyczną, dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość oraz dodatkowo książeczkę wojskową.
Osoby, które z ważnych powodów nie mogą stawić się przed komisją w wyznaczonym terminie i miejscu, powinny powiadomić właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie później niż w dniu, na który wyznaczono termin stawienia się na kwalifikację wojskową. W takiej sytuacji władze samorządowe określą nową datę i miejsce stawienia się przed komisją.
W ramach kwalifikacji wojskowej wykonywane są następujące czynności:
1.Sprawdzenie tożsamości osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej,
2.Określenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej,
3.Wstępne przeznaczenie do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, określonych w art. 4 ust. 2 ustawy, osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej oraz przyjęcie wniosków o przeznaczenie do służby zastępczej,
4.Zakładanie lub aktualizacja ewidencji wojskowej i przetwarzanie danych gromadzonych w tej ewidencji,
5.Wydawanie wojskowych dokumentów osobistych,
6.Przeniesienie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do rezerwy,
7.Rekrutacja do ochotniczych form służby wojskowej.