W Polsce, Walentynki zyskały popularność dopiero w latach 90-tych XX wieku. Największe odbywają się od 2002 roku w Chełmnie - mieście zakochanych, pod nazwą "Walentynki Chełmińskie".
Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, św. Walentego uznano patronem zakochanych znacznie wcześniej, około XVIII w.
Biskup Walenty żył w III wieku w Cesarstwie Rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Wtedy to Cesarz ten zabronił wchodzić w związki małżeńskie młodym mężczyznom. Uważał, że najlepszymi żołnierzami są legioniści bez żon i rodzin. Zakaz ten złamał właśnie biskup Walenty, który udzielał ślubów potajemnie. Został za to wtrącony do więzienia. Jak głosi legenda, zakochał się tam w niewidomej córce swojego strażnika. Jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Zakazane uczucie doprowadziło do skazania biskupa na śmierć. W dniu egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Stracono go 14 lutego 269 roku. Prawdopodobnie stąd pochodzi tradycja wysyłania 14 lutego listów i kartek z miłosnymi wyznaniami.
Ostatnio zapytaliśmy również naszych Czytelników czy obchodzą Walentynki. Blisko 60 procent zaznaczyła, że świętuje w tym dniu. W tej grupie były osoby, które robią to zawsze, sporadycznie i obchodzące Walentynki nie do końca z własnej woli. Jak wynika z naszej sondy, 24 procent mieszkańców powiatu sokólskiego obchodzi Walentynki co roku, a 18,6 tylko czasami. Wiele osób zaznaczyło również opcję, że "musi" to robić. Stanowili oni ponad 17 procent wszystkich głosujących. Prawie 40 procent naszych ankietowanych nie obchodzi tego święta. Ogółem głosowało 657 osób.
Zdjęcie: basniowa.pl