Parafia p.w. Ofiarowania N.M.P. w Różanymstoku otrzymała 25 tys. zł na konserwację ołtarza bocznego św. Antoniego, znajdującego się w Bazylice słynącej ze świętego obrazu. Całość prac remontowych ma wynieść ok. 50 tys. zł.
Pierwsza świątynia w tym miejscu była drewniana i powstała w 1661 roku za sprawą słynącego z łask obrazu. Miejscowość nazywano wtedy Tabeńszczyzną albo Krzywymstokiem. Mieszkający tam Szczęsny Tyszkiewicz zamówił w 1652 r. u malarza w Grodnie obraz Matki Boskiej. W 1658 r. (od 21 XI) zaczęły dziać przy tym obrazie rzeczy, które uznano za cudowne. Szczęsny Tyszkiewicz ze swoją małżonką Eufrozyną zbudowali drewniany kościół, do którego przeniesiono słynący łaskami obraz. Założono też w 1661 r. klasztor dominikanów, którzy odtąd mieli pieczę nad obrazem i coraz liczniej garnącymi się pielgrzymami. W 1668 r. zatwierdzono kult obrazu Matki Boskiej Różanostockiej. W latach między 1658 i 1662 nastąpiła zmiana nazwy miejscowości na Różanystok. W 1759 r. dominikanie rozpoczęli budowę murowanego kościoła na wzór jezuickiej świątyni w Grodnie. Po ostatnim rozbiorze Polski Różanystok znalazł się w zaborze pruskim, a świątynie przerobiono na cerkiew. Gdy rosyjscy mnisi uciekali z Różanegostoku przed nadciągającymi wojskami niemieckimi, zabrali ze sobą słynący łaskami obraz Matki Boskiej.
Po wojnie w wyniku starań biskupa i proboszcza do Różanegostoku przybyli w listopadzie 1919 r. księża salezjanie. Starali się oni odzyskać wywieziony obraz Matki Boskiej. Gdy się to nie udało, zamówili nowy obraz na wzór poprzedniego.
8 IX 1929 r. odbyło się uroczyste wprowadzenie do świątyni nowego obrazu Matki Bożej, namalowanego w warszawskim zakładzie Włodzimierza Tura. 28 VI 1981 r. odbyła się koronacja słynącego łaskami obrazu Matki Boskiej Różanostockiej. W 1987 r. Ojciec św. Jan Paweł II nadał kościołowi w Różanymstoku tytuł Bazyliki Mniejszej.
Źródło informacji: wrotapodlasia.pl/ rozanystok.pl