Już sam ks. Dariusz chciał opisać swoje wyprawy. Jego śmierć nie przekreśliła jednak możliwości wydania książki o podróżach jakie przebył. Fundacja „Życie to miłość” nosząca jego imię wraz z rodziną księdza postanowiła wydać pamiętnik z jego wypraw. Oprócz prezentacji książki licznie zebrani goście mogli obejrzeć wystawę zdjęć z podróży Dariusza Sańko, a także kajak, którym pływał. Jego przyjaciel Tomasz Pietrych przedstawił wszystkim przybyłym postać księdza Dariusza oraz opowiedział o ich wspólnych wyprawach.
Następnie Michał Gieniusz zaprezentował utwór Piotra Rubika pt. „Zdumienie”. Emocjonalne wykonanie piosenki zostało nagrodzone gromkimi brawami. Kolejnym punktem była projekcja filmu autorstwa Cezarego Aniśko opowiadająca o podróżach księdza Dariusza.
Dariusz Sańko urodził się 17 października 1969 roku. Swoją podróżniczą pasję zaczął realizować jeszcze jako uczeń liceum w Sokółce. Wiele czasu spędzał na pieszych wędrówkach po Tatrach. Na początku lat 90. XX wieku wyruszył poza granice Polski i autostopem przemierzył niemal całą Europę. Po pierwszym roku studiów wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził dwa lata. Przez pewien czas mieszkał na Alasce.
W 1998 roku wraz z ks. Szymonem Klimaszewskim, zdobył najwyższy szczyt Uralu - Narodnaja. Dwukrotnie pływał po Bajkale, najgłębszym jeziorze świata. W 1999 roku w ciągu 18 dni wraz z kolegami - Cezarym Aniśko i Szymonem Klimaszewskim - pokonał 1000 km zachodniego wybrzeża. Na wody Bajkału powrócił w 2001 roku - tym razem na wschodnie wybrzeże.
W 2001 roku dowodził kajakową wyprawą wzdłuż Półwyspu Krymskiego, która zakończyła się aresztowaniem pod daczą Władimira Putina. Rok później opłynął na kajaku Wyspy Alandzkie na Morzu Bałtyckim.
W 2003 roku ksiądz Dariusz wraz ze swoim bratem Tomaszem i Piotrem Mozyro spłynął na kajakach największą rzeką wschodniej Syberii – Leną. Podróżnicy w 72 dni pokonali 4400 km z Kacziugi do Tiksi. Za tę podróż podróżnicy zostali uhonorowani wyróżnieniem w kategorii "Wyczyn Roku" nagrodą podróżniczą "Kolosy 2003".
Ostatnią wyprawą Dariusza Sańko oraz Szymona Klimaszewskiego była wspinaczka na Kazbek leżący w górach Kaukazu w Gruzji. W drodze na szczyt obaj księża ponieśli śmierć. Ratownicy odnaleźli ich ciała 22 lutego 2006 roku. Został pochowany na sokólskim cmentarzu.
Od października 2013 roku, alejka pomiędzy Urzędem Pracy, a Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Sokółce nosi imię księdza Dariusza Sańko.