Jak mówi kierownik oddziału epidemiologii Lucyna Jadaluk, jest to bardzo groźna choroba przenoszona przez zakażone kleszcze. Sezon zachorowań rozpoczyna się już w marcu. Charakterystycznym objawem boreliozy jest pojawienie się rumienia. Lucyna Jadaluk dodaje, że nierozpoznana choroba może prowadzić do stanów zapalnych układów kostnego czy neurologicznego. Chorobie towarzyszą też objawy podobne jak np. przy grypie.
Jak podkreśla Lucyna Jadaluk, nie ma szczepień ochronnych zabezpieczających przed tą chorobą, ale możemy odpowiednio się przygotować, aby uchronić się przed ukąszeniem kleszcza. Gdy idziemy na wycieczkę do lasu czy na łąkę, powinniśmy ubrać koszulę z długim rękawem, spodnie powinny być wpuszczone w buty. Dodatkowo należy skorzystać z środków odstraszających kleszcze. Jeśli okaże się, że kleszcz już się wbił, powinniśmy jak najszybciej go usunąć z ciała.
Nieleczona borelioza może prowadzić do zapalenia opon mózgowych czy mięśnia sercowego oraz zmian w układzie neurologicznym, miedzy innymi do padaczki czy depresji. (gp/zmj)
Źródło: www.radio.bialystok.pl