Obchody rozpoczęły się w Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet, a zakończą się 10 grudnia w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka. Data ta nie jest przypadkowa – symbolicznie podkreśla, że przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka. Celem międzynarodowej akcji przeciwko przemocy wobec kobiet jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy ze względu na płeć poprzez:
- budowanie świadomości, że przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka;
- wzmocnienie lokalnych struktur przeciwdziałających przemocy wobec kobiet;
- budowanie powiązań pomiędzy lokalnymi i międzynarodowymi inicjatywami na rzecz powstrzymania przemocy wobec kobiet;
- wzmacnianie solidarności kobiet na całym świecie;
- tworzenie narzędzi nacisku na rządy, w celu wyegzekwowania wywiązania się władz z deklaracji powstrzymywania przemocy wobec kobiet.
Symbolem ruchu jest biała wstążka, której noszenie przez mężczyzn ma wyrażać ich sprzeciw wobec przemocy stosowanej wobec kobiet oraz symbolizuje osobiste zobowiązanie, że noszący ją mężczyzna nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.- czytamy na stronie www.bialystok.uc.gov.pl.
Warto podkreślić, że nie tylko podczas trwania kampanii kobiety, które zaznały przemocy, zarówno fizycznej jak i psychicznej, mają możliwość uzyskania fachowej pomocy ze strony Policji. Mogą to zrobić w każdej chwili zgłaszając się do najbliższej jednostki, bądź dzwoniąc na numery alarmowe 997 lub 112.
Źródło: http://www.sokolka.policja.gov.pl/