Rozpoczęto je w Muzeum Ziemi Sokólskiej, wystawą „Krzyż kowalski na Podlasiu – dzieło sztuki ludowej i jego ochrona”. Dokumentuje ona i archiwizuje przykłady żelaznych kutych krzyży, umieszczanych w końcu XIX i początku XX wieku w zwieńczeniach przydrożnych i cmentarnych drewnianych krzyży i kapliczek we wschodniej części województwa podlaskiego.
-Podlasie, Biała Podlaska, Lubelszczyzna to obszar na którym krzyże kowalskie występują masowo.- powiedział Wojciech Kowalczuk, autor albumu „Krzyż kowalski na Podlasiu”. Zdobią one lokalną architekturę. Cechami charakterystycznymi są dla nich: tarcze, promienie, półksiężyce czy ażury. Najczęściej na naszym terenie krzyże te zdobią przydrożne kapliczki.
Druga część spotkania to promocja książki „Historia zapisana przydrożnymi krzyżami i kapliczkami” Romualda Bujwickiego. Publikacja zbiera fotografie obiektów z terenu katolickiej parafii sokolańskiej, majewskiej, hołodolińskiej, chodorowskiej, janowskiej i łubiańskiej oraz prawosławnej parafii sokólskiej.
-Na podstawie krzyży i kapliczek można odtworzyć historię terenu. Jest to nieocenione źródło wiedzy o życiu ludności. - powiedział nam Romuald Bujwicki, autor książki.