Do ścisłego finału zakwalifikowała się setka uczestników z dwudziestu jeden szkół i z pięciu województw: podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Dwa pierwsze etapy konkursu odbyły się za pośrednictwem platformy internetowej. Uczestnicy mieli do rozwiązania 30 zadań. Uczeń Zespołu Szkół im. Generała Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej – Michał Topolewski sprawnie pokonał etapy internetowe konkursu, co jest wielkim osiągnięciem, zważywszy na to, że jest to uczeń klasy drugiej. W finale uczestnicy zmierzyli się tylko z pięcioma zadaniami, jednak o podwyższonej trudności i bardziej oryginalnymi, niż zadania szkolne. Michał zajął szóste miejsce w tej trudnej rywalizacji. Zwycięzcami okazali się licealiści z Białegostoku i Łomży.
„Oczywiście w naszym konkursie nie ma przegranych, wyłaniamy zwycięzców z grona najzdolniejszej młodzieży. Pierwsze etapy konkursu nie mają ograniczeń terytorialnych, dlatego z roku na rok przybywa szkół, które chcą uczestniczyć w matematycznej rywalizacji” - informuje Anna Chrzanowska z PWSIiP, współorganizatorka uczelnianych konkursów, matematycznego oraz informatycznego.
Konkursowi od lat przyświeca motto empirystycznego filozofa Rogera Bacona
„Kto lekceważy osiągnięcia matematyki przynosi szkodę całej nauce, ponieważ ten, kto nie zna matematyki, nie może poznać innych nauk ścisłych i nie może poznać świata”.
Przybyli na zmagania konkursowe uczniowie po rozwiązaniu zadań wzięli udział w wykładzie. Dr hab. Marek Gawrysiak z PWSIiP przedstawił dygresyjny wywód, dotyczący historii matematyki.
Po wykładzie uczniowie zwiedzali budynek szkoły, nowocześnie wyposażone laboratoria Instytutu Żywności i Żywienia oraz Instytutu Automatyki i Robotyki.
Informację i zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości Jarosława Budnika.
opr./ppr/