Obrady rozpoczęto od głosowania nad wnioskiem o zdjęcie punktu dotyczącego ustalenia diet radnych. Za zdjęciem głosowało 15 osób, przeciw 3, wstrzymało się 3. Tym samym, punkt został zdjęty. Cały porządek obrad został przyjęty przez radnych 19 głosami.
Kolejnym punktem były interpelacje i zapytania radnych. Burmistrz Ewa Kulikowska zdała również sprawozdanie ze swojej działalności między sesjami, w którym omówiła zarządzenia podjęte w okresie od jej zaprzysiężenia.
Po powołaniu Komisji Skrutacyjnej, w składzie: Mariusz Bienasz, Tomasz Tolko, Andrzej Kirpsza i Andrzej Łukaszewicz, radni przeszli do głosowania nad wyborem wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej. Zgłoszeni kandydaci to: Piotr Borowski, Jarosław Panasiuk i Antoni Czaplejewicz.
Najwięcej, 12 głosów, otrzymał Piotr Borowski, który został tym samym wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Sokółce.
Na drugiego wiceprzewodniczącego zgłoszono: Antoniego Czaplejewicza i Jadwigę Bieniusiewicz. Jarosław Panasiuk, Sławomir Sawicki i Helena Czaplejewicz, pomimo zgłoszenia ich kandydatur, odmówili kandydowania.
Za Jadwigą Bieniusiewicz głosowało 5 radnych, za Antonim Czaplejewiczem – 15. Drugim wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Sokółce został Antoni Czaplejewicz.
Następnie radni przeszli do wyboru członków i przewodniczących komisji. I tak:
– przewodniczącym Komisji Finansów i Rozwoju Gospodarczego został Tomasz Tolko;
– przewodniczącą Komisji Infrastruktury, Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego została Jadwiga Bieniusiewicz;
– przewodniczącą Komisji Oświaty, Kultury, Opieki Zdrowotnej i Sportu została Krystyna Gołko;
– przewodniczącym Komisji Rolnictwa został Andrzej Kirpsza.
Projekt o powołanie przewodniczącego Komisji Rewizyjnej został odrzucony. Podjęty zostanie na kolejnej sesji.
Radni przyjęli również projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy Sokółka na rok 2014.
Sporna okazała się kwestia ustalenie wynagrodzenia Burmistrz Sokółki. Stanisław Pałusewicz wysunął propozycję ustalenia wynagrodzenia w wysokości 11,5 tysiąca zł brutto miesięcznie. Zastrzeżenia zgłosił Sławomir Sawicki. Złożył wniosek o obniżenie wysokości wynagrodzenia, z możliwością podniesienia go w najbliższych latach. Wniosek ten został odrzucony w głosowaniu. Antoni Cydzik wystąpił z wnioskiem o ustalenie dodatku specjalnego w wysokości 40%. Nie został on poddany pod głosowanie, gdyż kwota, którą zarabiałaby pani Burmistrz, byłaby wyższa niż maksymalne dopuszczalne wynagrodzenie na tym stanowisku. Głosowano zatem nad wnioskiem Stanisława Pałusewicza – łącznym wynagrodzeniem 11 502 zł brutto miesięcznie. I w takiej formie wniosek został przyjęty przez radę.
Jednym z punktów, zamieszczonych w porządku obrad, były też odpowiedzi na zadane wcześniej przez radnych zapytania i interpelacje. Dotyczyły one m.in. refundacji za remont kina "Sokół" czy nieuregulowanych faktur za remont jednego z chodników na Zielonym Osiedlu. Na pytanie o wyłączanie oświetlenia na terenach wiejskich w godzinach 00:00 – 04:00, Burmistrz Sokółki odpowiedziała, że ponowne włączenie oświetlenia w tych godzinach powinno nastąpić do Sylwestra. Poinformowała również, że jej zastępcy nie należą do żadnych partii politycznych, a ich wynagrodzenie nie są wyższe niż zastępców z poprzedniej kadencji.
Już wkrótce zapraszamy na relację wideo z III sesji Rady Miejskiej w Sokółce.