Reklama 

 

środa, 24 grudzień 2014 10:24

Tradycja dzielenia się opłatkiem

Święta to magiczny czas, kiedy można spotkać się z rodziną i pośpiewać kolędy przy jednym stole. Podczas Wigilii symbolicznie przełamujemy się także opłatkiem i składamy życzenia. Czy wszyscy wiemy, skąd ten zwyczaj pochodzi?

 

Słowo opłatek pochodzi z łacińskiego oblatum, czyli „dar ofiarny”. Początkowo oznaczało chleb ofiarny, którym pierwsi chrześcijanie łamali się podczas spotkań przy modlitwie, odbywających się na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. Zwyczaj łamania się opłatkiem podczas wieczerzy wigilijnej pojawił się w Polsce w XVIII wieku. Początkowo przyjął się on w domach szlacheckich, ale w ślad za szlachtą bardzo szybko został przyjęty przez inne stany w miastach i wsiach. Zwyczaj dzielenia się opłatkiem nie jest tradycją wyłącznie polską. Spotykamy się z nim także na terenie Litwy, Ukrainy i Włoch. – czytamy na stronie gazetaolsztynska.pl.

Produkcja opłatka nie jest skomplikowana i nie wymaga wielu składników. Wystarczą woda i mąka, które sprawiają, że opłatek jest kruchy i cieniutki.

Obecnie dzielenie się opłatkiem to znak pojednania i przebaczenia. Jest to chwila, gdzie mimo nieporozumień i złości nadchodzi dobry moment na pogodzenie się i spożycie wspólnie wigilijnej kolacji.

 

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv