Wieczerza wigilijna składa się z dwunastu dań. Na stole, zgodnie z tradycją, powinny się znaleźć: chleb - symbol pożywienia, czosnek - symbol zdrowia, sól - symbol obfitości oraz miód - symbol słodyczy (powodzenia) i postne potrawy.
Święta Bożego Narodzenia w kościele prawosławnym będą trwać 3 dni, na znak udziału Trójcy Świętej w zbawieniu człowieka. Pierwszego dnia świętuje się narodziny dzieciątka Jezus w Betlejem. Drugiego dnia czci się Najświętszą Maryję Pannę, która narodzinami Jezusa połączyła Niebo i Ziemię. Trzeciego dnia wspomina się św. Stefana, pierwszego męczennika, który oddał życie za Chrystusa.
W nocy z 6 na 7 stycznia wierni uczestniczyć będą w kilkugodzinnych liturgiach, które odpowiadają Pasterce w kościele katolickim. Po nocnym nabożeństwie, wierni spotkają się w domach, w rodzinnym gronie. Świąteczne dni to także czas rodzinnych odwiedzin i kolędników wędrujących z gwiazdą od domu do domu we wsiach i miasteczkach.
Na Podlasiu kolędowanie rozpoczyna się pierwszego dnia świąt. Kolędnicy z gwiazdą wchodzą lub śpiewają pod oknem. Gospodarze kiedyś dawali im bułki (piroh), chleb, a nawet mięso. Teraz najczęściej dają pieniądze. W miastach prawosławni z dużą (nieraz o średnicy do dwóch metrów) gwiazdą śpiewają pod blokiem, a mieszkańcy przeważnie wychodzą do nich z datkami. Wyznawcy prawosławia chodzą także z szopką, zwaną betlejką.
Źródło: http://www.deon.pl