Jak należy dokarmiać ptaki?
Przede wszystkim róbmy to ,,z głową’’. Należy podawać odpowiednie pożywienie, w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób.
Jaki powinien być to pokarm?
Ptakom powinno się podawać taką karmę, jaką mogłyby znaleźć w naturalnym środowisku. Mogą to być plastry jabłka, słonecznik, kulki tłuszczu wzbogacone nasionami i inne ziarno.
Czy to znaczy, że tak popularne karmienie ptaków chlebem to zły pomysł?
Niestety tak. Pieczywo szybko pleśnieje i staje się dla ptaków jeszcze większym zagrożeniem, często powodując wiele chorób. Wszelka żywność przetworzona, chemiczna jak np. chipsy, źle wpływa na stan zdrowia ptaków.
Ile jedzenia należy ptakom podawać?
Starajmy się, by nasze dokarmianie było regularną czynnością. Lepiej jest sypać mniejsze porcje pokarmu, ale częściej. Pamiętajmy, by obserwować ptaki i ich zachowanie. Kiedy będą pojawiać się coraz częściej i częściej może to być oznaka, że potrzebują więcej pożywienia.
Czy ptaki mogą okazać się niebezpieczne?
Podczas karmienia należy zachować ostrożność. Niektóre ptaki mogą okazać się niebezpieczne. W szczególności łabędzie, które zawzięcie bronią swojego terytorium.
Czy rodzaj karmnika ma znaczenie?
Tak. Karmnik powinien być odsłonięty w taki sposób, aby umożliwić swobodne przemieszczanie się ptaków. Musi być tak zbudowany, aby nie sprzyjał rozwijaniu się pleśni w pożywieniu oraz uniemożliwiał wypadnięcie jedzenia.
Często można zauważyć, że karmniki znajdują się blisko zabudowań mieszkalnych…
No właśnie… Nie powinno się stawiać karmników tam, gdzie często pojawiają się ludzie. Bywa tak, że spłoszone ptaki odlatując z pełną prędkością, uderzają w szybę i giną. Zwierzęta muszą czuć się bezpiecznie.
Za porady serdecznie dziękujemy!