Na kirkucie w Dąbrowie Białostockiej uroczystości rozpoczęły się od wspólnej modlitwy, zapalenia zniczy oraz wyczytania imiona i nazwiska polskich Żydów mieszkających przed wojną w Dąbrowie Białostockiej, którzy zostali straceni w Treblince.
Następnym etapem obchodów było wyświetlenie filmu pt. „Nie wiem” Tomasza Wiśniewskiego, opisujące losy pana Zbigniewa Siwińskiego – ocalonego z Holokaustu.
Po projekcji filmu pan Zbigniew Siwiński został „zasypany” pytaniami od zgromadzonych widzów.
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim obchodzony jest w Polsce od 1998 roku.
Hasło XXI Dnia Judaizmu „Pokój! Pokój dalekim i bliskim!” zaczerpnięto z Księgi Izajasza. Przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski do praw Dialogu z Judaizmem biskup Rafał Markowski podkreśla, że słowa te „uświadamiają nam, że prawdziwy pokój rodzi się we wnętrzu człowieka i na podstawie tego pokoju rodzi się pokój w domu rodzinnym, małżeństwie, społeczeństwie i świecie”.
Dzień Judaizmu jest obchodzony co roku w przeddzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego celem jest rozwój oraz budowa dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, poznanie tradycji oraz kultury żydowskiej połączonej z wspólną modlitwa oraz wewnętrznymi przemyśleniami.
Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji.
/TL/