Noc Muzeów rozpoczęto wystawą pt. „Dawna Sokólszczyzna w fotografii Lucjusza Niedźwieckiego”. To zbiór zdjęć z Sokółka z lat 20. XX wieku, które można będzie oglądać w Muzeum do 12 czerwca.
O godzinie 18.00 z budynku Muzeum Ziemi Sokólskiej ruszyła Gra Miejska.
Wzięło w niej udział 10 drużyn. Gra polegała na przejściu przez miasto trasą 10 wyznaczonych punktów, nawiązujących do historii i wielokulturowości Sokółki (m.in. plebania przy Kościele pw. św. Antoniego, dzwonnica cerkwi pw. Aleksandra Newskiego, Pomnik Wolności, Pomnik Wielokulturowości). Największe zainteresowanie uczestników Gry wzbudził punkt znajdujący się w Bibliotece Publicznej w Sokółce, gdzie gracze musieli odnaleźć ukrytą w księgozbiorach bibliotecznych wskazówkę odsyłającą ich do kolejnego miejsca gry oraz budynek dawnej siedziby aresztu Służb Bezpieczeństwa, po którym oprowadzali graczy członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej.
W każdym punkcie Gry uczestnicy musieli wykonać konkretne zadania: odpowiadali na pytania związane z dziejami miasta, rozwiązywali zagadki, które pozwalały otrzymać informację o kolejnym miejscu gry. Przykładowo: musieli wykazać się umiejętnością strzelania z łuku by móc otrzymać skarb strzeżony przez tatarskiego żołnierza w sokólskim muzeum.
Punkty Gry współorganizowali: Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Sokółka, Stowarzyszenie Historyczne im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej, Biblioteka Publiczna w Sokółce, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce, Sokólskie Bractwo Rycerskie
O 21.00 Dyskusyjny Klub Filmowy „Fantom” zaprosił do Kina „Sokół” na seans z dreszczykiem. Film „Obecność” zgromadził komplet widzów.
W czasie pierwszych obchodów Nocy Muzeów w Sokółce od godziny 15:00 do godziny 23:00 Muzeum Ziemi Sokólskiej odwiedziło, łącznie z uczestnikami i współorganizatorami Gry Miejskiej, około 200 osób.
Za informacje dziękujemy Edycie Głowa z Muzeum Ziemi Sokólskiej.
Zdjęcia redakcyjne:
Zdjęcia Muzeum Ziemi Sokólskiej: